Najlepší prací prášok z gaštanov (farebné prádlo) DIY

17.09.2021

Najlepší prací prášok z gaštanov (farebné prádlo) DIY

Jednou z prekvapivých vlastností plodu gaštanu je jeho mýdelnatost. Dá sa s ním prať podobne úspešne ako v mydlových orechoch, či ekoprášcích. Teda o dosť lepšie ako v mäkkej vode a o niečo horšie ako v najlepšom pracom prášku.

Známy je ako gaštan, konský gaštan alebo pagaštan konský. Ide o rozšírený strom, ktorý nájdete snáď v každej slovenskej obci či v každom mestskom parku. Jeho lukratívnejšie príbuzný gaštan jedlý je menej bežný, z jeho plodov sa vyrába múka, ale pravdepodobne ho budete poznať aj z vianočných trhov, kde sa predáva pečený. Pagaštan je notoricky známy, preto jeho zámena asi ani nehrozí. Listy rastú ako prsty na dlani v trsoch po 5-7.

Kvitne bielymi kvetmi s červeným a žltým bodkou, podľa množstva slnečného svitu na prelome jari a leta. Je veľmi husto rozšírený, a ak chcete s deťmi zasadiť prvou strom, je toto jeden z najjednoduchších možných adeptov. Stačí zobrať na jeseň gaštan, zasadiť ho na vhodné miesto a počkať na prvý výhonky na jar.

Pagaštan je strom veľmi nenáročný na kvalitu pôdy i umiestnenie a dorastá úctyhodných výšok.

Späť ku pranie a vode:

Ak patríte ku šťastnejší časti ľudstva a tečie vám z kohútika mäkká voda, zvolajte 3x hurá! Do prášku z gaštanu, nemusíte už nič ďalšie pridávať.

My, ktorí berieme vodu z poriadku naprieč kráským Slovenskom, to máme o kvapku tvrdší. Samotný prášok z gaštanov je málo, musíme primiešať najekologickejšie zmäkčovače - teda sódu a soľ.

Na 1 kg pracieho prášku budete potrebovať:

800g čerstvých gaštanov

500g prác sódy (tu)

10g morské sódy

5 kvapiek esencie (tu)

Zozbierané gaštany je potreba piecť v rúre na 150 ° C 20 minút a potom rozomlieť na prášok. Prášok sa potom mieša 1: 1 s prácou sódou. Doplní sa morskou soľou a esencií. Odporúčané dávkovanie 30g na 1 pranie stálofarebného bielizne. Spotrebujte do 1 roka od výroby. Páči sa vám vyrábanie užitočných vecí?

Páči sa vám vyrábanie užitočných vecí?  Pozrite sa na naše DIY na výrobu:

MDgzO