Čo robiť ak nájdete vypadnuté vtáča z hniezda

sowa
To že vtáčie mláďatká vyskakujú z hniezd predčasne neznamená, že sú opustené. V šiestich bodoch Vám zhrnieme čo robiť, ak nájdete vtáčatko.

1. Ak nájdete mláďatko vtáčika, ktoré hopká po zemi, ale ináč vyzerá v poriadku, nechajte ho tak. Rodičia sú nablízku a kŕmia ho.

2. Ak je mláďatko v bezprostrednom nebezpečenstve, že ho uloví mačka, pes, alebo prejde auto, presuňte ho na bezpečnejšie miesto. Napríklad do neďalekého kríčku, alebo na strom, mimo nebezpečenstva. Vtáci majú slabý čuch, nemusíte sa obávať, že by rodičia opustili svoje mláďatko len preto, že ste sa ho dotkli.

3. Ak nájdete mláďatko, ktoré ešte nie je operené, alebo má len veľmi maličké perie a ak viete kde sa nachádza jeho hniezdo, vráťte ho do hniezda. Ak sa Vám to nedá, radi Vám pomôžu pracovníci z ochrany prírody, alebo hasiči. Ak bolo hniezdo zničené, môžete sa pokúsiť nahradiť ho malou plastovou miskou, alebo košíčkom a vyložte ho materiálom z pôvodného hniezda. Ak materiál nie je k dispozícii, použite suché lístie, trávu, alebo mach. Nezabudnite urobiť na dne misky otvory na odtekanie dažďovej vody. Náhradné hniezdo umiestnite na strom a upevnite ho drôtom, alebo aspoň vyložte niekam, kam sa nedostanú predátori a kde ho rodičia nájdu.

4. Ak je vtáčatko na dotyk studené, znamená to, že je podchladené a je nutné ho zohriať. Zoberte ho do tepla a uložte ho na predhriaty uterák. Uterák môžete zohriať tak, že ho dáte na minútu do mikrovlnky. Preverte či nie je príliš horúci a vložte doňho mláďatko. Alternatívne sa dá zohriať aj tak, že teplú vodu dáte do latexovej rukavice a dobre ju zviažete, alebo do plastovej fľaše. Medzi tento provizórny termofór a vtáčatko dajte uterák.

5. Nepokúšajte sa vtáčatko kŕmiť, ani napájať, pokiaľ nevie jesť samé. Mohli by ste ho zabiť. Nikdy nedávajte potravu vtáčatku, ktoré je podchladené. Vždy ho najskôr musíte zohriať. Kŕmte vtáčatko len vtedy, ak ovládate techniku kŕmenia a viete o akého vtáčika sa jedná. 

6. Ak je vtáčatko choré, zranené, alebo bolo napadnuté mačkou alebo psom a je poranené, volajte najbižšiu štátnu ochranu prírody, kontakt Vám poskytnú na čísle 112.

ZdrojZáchranná stanica pre zranené živočíchy Zázrivá

 Reklama


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *